Co jest najważniejsze dla szczęśliwego i zdrowego życia?

Wysłuchałam ostatnio krótkiego wykładu, dotyczącego bardzo niezwykłego badania, którego wyniki mogą być dla wielu z nas ważne i pouczające. Przez przeszło 75 lat, począwszy od 1938 roku, systematycznie badano życie wielu ludzi z różnych środowisk– stan zdrowia, sytuację osobistą, rodzinną, pytano o cele życiowe, rozmawiano zarówno z tymi osobami jak i z ich bliskimi. Zebrano ogrom informacji, związanych z życiem poszczególnych ludzi na przestrzeni wielu lat.

Jakie wnioski wypływają z tysięcy stron tych informacji? Czy można przewidzieć, kto będzie miał bardziej szczęśliwe i zdrowe życie? Czy sława, bogactwo i wysokie osiągnięcia są nam potrzebne, aby cieszyć się dobrym życiem? Wnioski z badania nie dotyczą jednak bogactwa czy ciężkiej pracy. Najbardziej klarowne przesłanie brzmi: to dobre relacje powodują, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowsi

Badanie pokazało, że więzi społeczne pozytywnie wpływają na poczcie szczęścia, zdrowie i długość życia. Samotność natomiast jest toksyczna – zdrowie oraz funkcjonowanie mózgu osób samotnych pogarsza się szybciej w średnim wieku,  osoby samotne żyją krócej.

Liczy się oczywiście nie ilość, ale jakość bliskich związków. Negatywne relacje, życie w konfliktach jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Bardziej szkodliwe jest na przykład trwanie w małżeńskim konflikcie niż rozwód.

Dobre relacje stanowią też rodzaj buforu przed negatywnymi skutkami starzenia się. Okazało się, że to nie poziom cholesterolu w wieku 50 lat pokazuje, jak będziesz się starzeć. Tym decydującym czynnikiem jest satysfakcja w bliskich relacjach. Osoby, które było najbardziej usatysfakcjonowane w swoich relacjach, kiedy miały 50 lat, były też najzdrowsze w późniejszym wieku. Okazało się też, że jakoś relacji ma też związek z odczuwanymi dolegliwościami bólowymi – w przypadku osób w nieszczęśliwych relacjach, ból fizyczny jest potęgowany przez ból emocjonalny.

Okazało się również, że dobre relacje chronią nie tylko nasze ciała, ale też nasz mózg. Wpływają na to, że dłużej zachowujemy sprawność umysłu i pamięć.

Główne przesłanie badania, dotyczące tego, że dobre życie zbudowane jest na dobrych relacjach – jest stare jak świat. Łatwo go jednak zignorować, bo lubimy proste i szybkie rozwiązania. Relacje natomiast są skomplikowane i praca nad nimi nigdy się nie kończy.  Ale czy mamy inne wyjście, jeśli chcemy mieć dobre życie?

Jakby to było skierować się bardziej w stronę relacji z innymi? Może zacząć po prostu od tego, żeby zamiast patrzenia na ekranu komputera, częściej spojrzeć na drugiego człowieka obok nas?

Źródło: http://www.mindful.org/what-makes-a-good-life-lessons-from-the-longest-study-on-happiness/

%d bloggers like this: