Poczucie własnej wartości to jak jazda kolejką górską – rośnie lub spada wraz z ostatnim sukcesem lub porażką. 


Nasza walka o poczucie własnej wartości związana jest ze staraniami, aby czuć się kimś specjalnym, powyżej przeciętnej. Czy rzeczywiście jest to ważne i potrzebne, abyśmy tak się czuli? 
Bez względu na to, jak byśmy się starali, jakie osiągamy sukcesy, jak dobrzy jesteśmy jako rodzice czy w pracy – czujemy, że to nigdy nie jest dość czy wystarczająco. To bardzo wyczerpujące. Zawsze znajdzie się ktoś bogatszy, szczuplejszy, mądrzejszy i w porównaniu z nim czujemy porażkę. A porażka czy niepowodzenie nie są akceptowane we współczesnym świecie.

Jaka jest alternatywa? W jaki inny sposób możemy czuć się dobrze z samym sobą? Odpowiedzią jest życzliwość dla samego siebie, która nie polega na ciągłym ocenianiu czy porównywaniu się z innymi. To bycie wspierającym i troskliwym w stosunku do siebie, szczególnie w momencie niepowodzenia i kiedy czujemy się niepełni czy niewystarczający. Taka postawa jest nierozerwalną częścią praktyki uważności i wiąże się z takimi cechami jak: inicjatywa, ciekawość, optymizm, szczęście.

Życzliwość dla samego siebie podkreśla nie naszą odrębność, ale naszą współzależność, wspólnotę naszego ludzkiego doświadczenia. Prowadzi do większej stabilności emocjonalnej- bez względu na to, czy jesteś aktualnie na górze czy na dole.

Być może potrafimy okazać taką troskę innym, ale czy potrafimy okazać ją sobie? Czy wiesz, że można ćwiczyć i wspierać taką postawę u siebie samego – poprzez praktykę?

%d bloggers like this: